השברולט

מתוך Wikibbutz
גרסה מ־18:05, 7 באוגוסט 2010 מאת 212.116.164.2 (שיחה)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במשלט הגופרית
עם פריצת הדרך לנגב וכיתור הצבא המצרי בעיראק-אל-סוידן, ירדה חטיבת יפתח של הפלמ"ח, למנוחה ונשלחה להקים משלטים לאורך הקו עם הצבא המצרי. מחלקה אחת הגיעה אל מכרות הגופרית. את אספקת המים וכן שירותי מקלחת קיבלו אצלנו. אולם, באחד הימים עלה השברולט שלהם על מוקש, במפגש כביש הבטון עם דרך העפר לנחביר. מכיוון שלא היה להם רכב חלופי, הובלנו להם מים בכדים ב"פורד" המשוריין שלנו, שכידוע שוריין על-מנת להביא אספקה לנחביר מהצפון. אולם, כמה ימים לאחר מכן, עלה אף הוא על מוקש ולמזלנו לא נגרמו לנו פגיעות בגוף ובנפש. הנהג היה דן אבנד, שקיבל לאחר מכן חופשה מיוחדת, לצורך תיקון משקפיו שנפגעו.
השברולט של הפלמ"ח "אומץ" ע"י בארי לאחר המלחמה. תוקן ושופץ ושימש להובלת אספקה לנחביר ולבארי. לימים, הרכיבו עליו מיכל צהוב והוא שימש להובלת תערובות ללול.

מוטי חיות

השברולט - טנדר משוריין ("פרפר") מתקופת מלחמת העצמאות. היה שייך למחלקת הפלמ"ח שישבה במכרות הגופרית. באחת הנסיעות שלו, כאשר ירד מכביש הבטון בכוון לנחאביר, עלה עם גלגל קדמי על מוקש ונעזב שם. עובדי המוסך תיקנו אותו והוא שימש לאחר המלחמה להובלת מצרכים מת"א לבארי. נהגו הקבוע היה צדוק זליכה. משיצא ה"שברולט" מהשירות, הרכיבו עליו מיכל צהוב עם מעמיס חלזוני והוא שימש להובלת תערובות מהמחסן ללול ולרפת.

השברולט בשנות ה-50 בתהלוכה ציונית חגיגית
השברולט בסוף ימיו בתערוכה נוסטלגית בחג ה-30