המקום שלי המקום שלך

מתוך Wikibbutz
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

"המקום שלי המקום שלך"

9.2010

Jesus Saldivar: My place your place
אלי אלגרט: מקום שלי שלך

ביום שישי ה-3.9 תפתח בגלריה בבארי תערוכה מיוחדת שמהווה סיכום לעבודה של שנה אחת, לקשר שנוצר בהתכתבות בין שתי קבוצות של אמנים החיים משני צידיו של האוקיינוס ומפרידים ביניהם תרבות, שפה, מנהגים והיסטוריה שונה. לתערוכה "המקום שלי המקום שלך" מטרה ליצור גשר בין קהילת המועצה האזורית אשכול לבין קהילת מכסיקו סיטי, בתמיכת פרויקט שותפות 2000 של הסוכנות היהודית.

בחלל הגלריה יוצגו עבודותיהם של 30 האמנים שהשתתפו בפרויקט, 15 אמנים מאשכול מול 15 ממכסיקו. לכל אמן הוצמד בן זוג, על פי מדד של גיל ושפה (אנגלית, ספרדית וצרפתית) וניתנה לו הכתובת במייל של בן זוגו שמעבר לים. האמנים נדרשו להציג את עצמם, לספר מי הם ולשלוח צילום של מקום שהם אוהבים או מתחברים אליו, שמייצג אותם, שיש לו חשיבות בעיניהם, ולהסביר לבן זוגם מה משמעות המקום הזה עבורם. על פי הצילום שקיבלו במייל ועל סמך ההסברים, ציירו האמנים ציור על בד בגודל חצי גיליון. הציורים יוצגו על קירות הגלריה בזוגות, על פי ההתכתבות, כשהמכתבים תלויים לצידם.
בחלל ההקרנה יוקרן וידיאו, בו יספרו ארבעה אמנים שהשתתפו בפרויקט את סיפורם האישי: מי הם גילו בהתכתבות במייל, אילו קשרים נוצרו, וכיצד ניגשו לציור.
חלק מהאמנים הם אמנים בשלים ובוגרים, שהציגו בתערוכות רבות וקנו להם שם, וחלקם פחות ידועים בעולם האומנות, כאלו שאך סיימו ללמוד ואף סטודנטים צעירים מבצלאל, אך כולם מפה, מהמועצה שלנו, וכולם אמנים מצוינים שנבחרו לפרויקט בקפידה.
בין זוגות האמנים היו שתי אמניות שבהתכתבות שלהן גילו שבמקור שתיהן מרומניה, אחרים גילו עניין משותף בטבע ובציורי נוף, היה סיפור מרגש של אמן ישראלי שהתאלמן מאשתו שנפטרה עקב מחלת הסרטן ובת זוגו לפרויקט סועדת את בעלה חולה הסרטן, והתפתחה ביניהם הבנה זה לזו, ועוד סיפורים מרגשים עולים מקריאת ההתכתבויות בין האמנים.
היו התכתבויות שיצרו חיבור חזק בין האמנים והמשיכו והיו כאלו שפחות. כמו שזה אצל אנשים תמיד. צריך שתהיה כימיה. אבל הקשר נוצר והסיפורים זרמו מצד לצד של האוקיינוס, צילומים נשלחו הלוך וחזור, שאלות ותשובות נשאלו ונענו, מכחולים נטבלו בצבע וציורים קמו ונהיו על הבדים, כולם באותו הגודל, ונשלחו במטוס ע"י הסוכנות, והגיעו לגלריה, ונתלו על הקירות. הפרויקט הגיע לסיומו.

ראו גם