רגעים – סרטים קצרים מביה"ס לאמנויות הקול והמסך, מכללת ספיר

מתוך Wikibbutz
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רגעים – סרטים קצרים מביה"ס לאמנויות הקול והמסך, מכללת ספיר

מתוך "בחשכה" , פז אדרי

דצמבר 2011

בחמישי ה-15.12 תפתח התערוכה "רגעים" בגלריה בבארי. תערוכה זו מהווה נדבך נוסף בשיתוף הפעולה המתמשך בין הגלריה בבארי למוקדי היצירה באזור, ובכללם מכללת ספיר ובית הספר לאומנויות המסך והקול בפרט. בשנה האחרונה חגגו בספיר עשור לבית הספר, במתכונתו נוכחית, ומטרתה של תערוכה רחבת היקף זו היא להציג את הפעילות היצירתית והמקורית הנעשית שם, שאנו כתושבי עוטף עזה מתברכים בה וגאים עליה.
הגלריה תשנה צורתה לכבוד תערוכה זו והחלל יוחשך כולו ויתמלא במוניטורים שיקרינו את יצירות הסטודנטים, ובפינות ישיבה, ספות וכורסאות שנועדו לאפשר צפייה נוחה ונעימה, כמו בסלון בבית. חלק מהעבודות יוקרנו בגדול על הקירות או בחלל ההקרנה. העבודות יתחלקו על פי הסדנאות והקורסים בהם הן נעשו:
שירה קולנועית - מקבץ סרטי 8 מ"מ שחור לבן, ללא קול עם חומר גלם של 3 דקות בלבד, שנוצרו במהלך סדנת "שירה קולנועית" בהנחיית עמרם יעקבי. חיפוש אחר שפה קולנועית שהיא במהותה שירה, החושפת מימד נסתר במציאות המוכרת ואינה מחפשת את התחביר הסיפורי שבקולנוע, אלא את התמציתיות והסוד שבשירה, המתגלים בזכותה של הקשבה, התבוננות סבלנית ואמונה.

דקה דרום - תחת הכותרת "דקה דרום" מתקבצים עשרות רבות של סרטים קצרצרים פרי יצירתם של תלמידי הקורס "הסרט הקצר" בהנחיית ד"ר דפנה סרינג ושלמה וזאנה. הסרטים, שאורכם נע בין דקה לחמש דקות, מביאים לידי ביטוי את האופן שבו תופס כל אחד מהיוצרים את ה"דרום" - כמרחב גיאוגרפי, היסטורי, סימבולי, מיתולוגי, חקלאי, סטודנטיאלי, פוליטי, פסיכולוגי, ביוגראפי ועוד. כקובץ, שנאסף על פני יותר מעשור, משקף הפרויקט לא רק מגוון רחב ומרתק של נקודות מבט, עמדות וסגנונות קולנועיים אלא גם משהו מרוח התקופה והחיים בדרום בשנים שבהם נוצר. בגלריה יוצגו עבודות משלוש השנים האחרונות.

סדנת מקום - מקבץ זה מאגד סרטים קצרים שנוצרו בסדנת אמן בהנחיית הצלמת והבמאית נורית אביב, שנערכה במשך שבוע במכללה האקדמית ספיר ובנתיבות. כל הסרטים צולמו בשוט אחד של דקה והם חושפים תמונות רגעיות מתוך חיי היום יום של תושבי המקום. המצלמה מתמקדת במקומות, באנשים ובמפגשים חברתיים, מתעכבת על פיסות של חולין ושל שגרה ומשקפת לצופה את רבדיו השונים של המרחב הציבורי המקומי. צירוף התמונות לאסופת סרטים מאחד את רגעי הזמן הבודדים לכדי אמירה מרחבית כוללת, הנותנת ביטוי להלך הרוח במקום שבו ממשיכים חיי השגרה להתנהל במקביל לאירועים הפוליטיים.

וידאו דאנס - ז'אנר סרטי הוידיאו דאנס מפגיש שני תחומי אמנות השונים זה מזה באופן מהותי, הקולנוע והמחול. המפגש ביניהם אינו פשוט. תנועת הרקדן אינה תאור ריאליסטי של דמות בתהליך והתבניות הסיפוריות המקובלות של הקולנוע פשוט אינן עובדות. הצורה מבקשת להלום את התוכן המופשט, והתוצאה היא עשייה אמנותית רעננה ושונה. הסרטים נוצרו במסגרת סדנת וידאו דאנס בהנחיית מיקי כהן.

אנימציה - מקבץ סרטי אנימציה קצרים פרי דמיונם של הסטודנטים במסלול האנימציה. ראש המסלול ריקרדו ורדסחיים. האנימציה מאפשרת ליוצר לפרק את המציאות ולבנות אותה מחדש לפי הצרכים שלו, ובכך מאפשרת חופש ביטויי, דימויי וחזותי מוחלטים. בעזרת האנימציה ניתן להדגיש, להציף ולגלם ביצירה צדדים חבויים של המציאות: גשות,רעיונות, יצרים, סודות ומאוויים יכולים להתקיים לצד קונבנציות של "מציאות" שאנו לוקחים כמובנות מאליהן מהעולם בו אנו חיים. הכלי האקספרסיבי של האנימציה הופך בשנים האחרונות לכלי חדשני, מפתיע ומקובל לביטוי אומנותי, טקסטואלי וקולנועי.

ראו גם