עליית י"א הנקודות

מתוך Wikibbutz
גרסה מ־01:27, 17 בדצמבר 2007 מאת 212.116.164.7 (שיחה) (עליית י"א הנקודות בכותרת עיתון "דבר" 7.10.1946)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עלית י"א הנקודות": עשר נקודות ונקודה, היום זה נשמע כאגדה, אבל ב-1946 זה קבע את מפת המדינה

עליית י"א הנקודות - במוצאי יום הכיפורים תש"ז (6 באוקטובר 1946). ביום זה עלו על קרקעות הקק"ל בנגב 11 קיבוצים ומושבים. היא נשאה אופי פוליטי במלחמה נגד חוקי "הספר הלבן" של ממשלת המנדט הבריטי ומטרתה היתה - האחזות באדמות הנגב, לקראת הקמת המדינה שבדרך. במבצע זה השתתפו 9 גרעינים שהקימו את הקיבוצים: קדמה, גלאון, שובל, משמר הנגב, בארי, כפר דרום, נירים, אורים, חצרים ושני גרעינים שהקימו את המושבים: תקומה ונבטים.

גליון עיתון "דבר", 7.10.1946: בכותרת הראשית עלית י"א הנקודות

עליית י"א הנקודות בכותרת עיתון "דבר" 7.10.1946

ישובי הנגב נגאלו מבדידותם
אחד-עשר ישובים חדשים בדרום ובנגב

ארץ-ישראל נתברכה אתמול באחד-עשר ישובים עברים חדשים בשממות הנגב. עם שחר פשטו בערבות הנגב אחד-עשר מחנות מתיישבים, ופניהם מועדות להאחז בקרקע עברית של הקרן הקימת לישראל. המחנות נערכו והוכנו לכל הפרטים להיאחזות מהירה ואיתנה בקרקע, לבנין אחד-עשר ישובים עברים אשר יחיו את השממה, ירחיבו את הישוב ויהוו מקלט לאחים בתפוצות. התנופה ההתישבותית הזו היתה מלווה מתיחות מיוחדת בשעה שהמפעל הציוני עומד בפני מדיניות המתאמצת להקפיא את הישוב העברי. המתישבים עשו דרכם ללא הפרעות, הם נפגשו ברצון ע"י ערביי הסביבה. המתישבים נשאו עמהם את המטען ההכרחי הראשון. המקומות המיועדים לנקודות הישוב היו מסומנים מראש והוחל מיד בהקמת הנקודות. הוצבו גדרות, אהלים והוחל בהקמת צריפי-מגורים. המתישבים הביאו עמהם כלי עבודה להתחיל מיד בהכשרת הקרקע לעיבוד.

יום גדול

יום גדול ונפלא היה יום אתמול, יום של מיבצע נועז שעליו מרחפת רוח הגבורה והקדושה, ומסירות מלאה להחיות שממות-הארץ, זוהי דרך-החיים - הכריז י. וייץ שמסר על פרשת הקמת הנקודות החדשות. על 11 הנקודות שהוקמו מאז ה-2 בנובמבר 1945, נוספו השנה עוד 13 והן מונות ביחד 24.

וזוהי רשימת המקומות, שבהם נאחזו המתישבים ורשימת הגופים שעלו על הקרקע:

1) תל-תורמוס - קדמה, הקבוץ המאוחד.
2) בית-גוברין - גלאון, השומה"צ.
3) ביר-זבאלה - אילת, השומה"צ
4) ביר-מנסורה - מצודת ברוכוב, הקבוץ המאוחד.
5) מדסוס - נבטים, ארגון, מושב.
6) קלטה - גרעין אפיקים, הקבוץ המאוחד.
7) סומארה - תקומה, הפועל המזרחי.
8) נחביר - בארות, הקבוץ המאוחד.
9) דיר-בלח - הפועל המזרחי.
10) דנגור - נירים, השומה"צ.
11) גראן - אורים, חבר הקבוצות.