אוסף עתיקות האזור

מתוך Wikibbutz
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משכנו החדש של אוסף העתיקות
אוסף העתיקות: נר שמן, כד של חרס וחט של פיל

אוסף עתיקות האזור - נמצא בכיתת לימוד (לשעבר - כיתת המחשבים) שממול לבית-הכנסת, תחת פיקוח רשות העתיקות של מדינת ישראל. הממצאים הקדומים ביותר הם בני למעלה מ–100,000 שנה ובהם - כלי אבן שונים וחט של פיל (שמור במחלקה לגיאולוגיה של האוניברסיטה העברית בירושלים). ממצאים נוספים הם מתקופת הברונזה והברזל, נמצאו בתל ג'מה ותל מוגרבי. אולם, מרבית הממצאים הם מהתקופה הביזנטית, בה היה צפון הנגב האזור המיושב ביותר בארץ. באוסף העתיקות מוצגים אך ורק ממצאים מהאזור הקרוב לבארי.

אוסף עתיקות האזור הועבר באוגוסט 2004, מהמקלט למבנה מרווח בבית הכיתות. ההעברה, סידור מחודש של הממצאים והצמדת כתוביות מתאימות, בוצעו בסיוע נציגים של רשות העתיקות. באוסף, עשרות רבות של ממצאים מתקופת האבן הקדומה ועד התקופה המוסלמית. בספטמבר 2005 הועשר האוסף בכתובת פסיפס ובה הקדשה של כנסייה בחירבת גררית. ייעודו של האוסף לייצג את תולדות אזור בארי בעבר והוא כולל מפות, ספרים וכתבי עת לכל המתעניין. אחראים לאוסף רנה הברון וחנן בשוראי.

גן ארכיאולוגי המכיל עתיקות נוספות הוקם בשנות ה-90(?) מדרום לבמה המרכזית, והוא מכיל פריטים גדולים יותר, כמו כותרות ועמודים. בסתיו פורחים לידו חצבים.

הגן האכיאולוגי: חצבים חדשים פורחים ליד אבנים עתיקות